Sklep czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:30 do 15:30

Łożyska liniowe

Maszyny pracujące z wykorzystaniem ruchu liniowego potrzebują odpowiednio przystosowanych łożysk, gwarantujących precyzyjne przemieszczenia wzdłuż wałka (prowadnicy). Łożyska liniowe charakteryzują się znakomitą dokładnością prowadzenia, są niewielkie i wytrzymują duże obciążenia. Trudno sobie wyobrazić współczesną mechanikę i automatykę bez łożysk tego rodzaju. Nasza oferta obejmuje łożyska zamknięte, otwarte i regulowane.

Łożyska zamknięte to najpopularniejszy rodzaj łożysk liniowych. Uzyskanie przesuwu liniowego jest przy ich zastosowaniu bardzo proste. Odpowiednio zahartowany wałek z obustronnym podparciem wystarczy w zupełności. Istotna jest długość wałka, albowiem zależy od niej jego ugięcie. W przypadku dużych długości wałków lepszym rozwiązaniem są wałki podparte na całej długości oraz odpowiednich łożysk.

Takim rodzajem łożyska liniowego jest łożysko otwarte, które można określić jako zamknięte, ponieważ jest uszczelnione, ale jednak z otwartym fragmentem umożliwiającym ruch po podporze. Stosuje się je do pracy na wałkach podpartych, które nie ulegają ugięciu ani nie wpadają w drgania.

Z kolei łożyska regulowane stwarzają możliwość regulacji luzu poprzez zaciskanie łożyska na wałku, niezbędnej niekiedy dla właściwego wysterowania maszyny.