Sklep czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:30 do 15:30

Dzwignie przestawne

 

Optymalizacja połączenia gwintowanego może polegać na zastąpieniu śruby dźwignią przestawną. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy wymagane jest częste łączenie i rozłączanie elementów: praca z kluczem byłaby zdecydowanie bardziej kłopotliwa. Dźwignia w postaci rączki, rękojeści nastawnej lub uchwytu zaciskowego upraszcza takie operacje.

Proste dźwignie przestawne składają się z rękojeści, czyli klamki oraz części gwintowanej. W naszej ofercie znajdują się dźwignie przestawne ocynkowane z wewnętrznym gwintem oraz śrubą. Śruba może być wykonana ze stali oksydowanej lub nierdzewnej, a gwint ze stali lub mosiądzu.

Nawet tak prosty element jak dźwignia przestawna powinien być właściwie dobrany. Trzeba przy tym uwzględnić takie czynniki jak zakładany moment dokręcenia oraz temperatura i środowisko pracy. Czasem wymagana jest dźwignia pozwalająca na bardzo mocne dokręcenie, innym razem liczy się jej odporność na czynniki chemiczne albo – w zastosowaniach zewnętrznych – warunki pogodowe. Dźwignie stosuje się także w sprzęcie sportowym i rehabilitacyjnym, wówczas pod uwagę brana jest ergonomia oraz kolorystyka.